Na terenie Wodzisławia doszło do rewolucyjnego odkrycia archeologicznego, które rzuca nowe światło na historię osadnictwa na tych ziemiach. Prace prowadzone na obszarze znanym jako Grodzisko Wodzisławskie wykazały, że osadnictwo na tym terenie zaczęło się ponad 200 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano. Dowody wskazują, że na naturalnym wzniesieniu istniał znaczący gród.
Badania tego miejsca rozpoczęły się już w 2001 roku, kiedy to zbierano informacje na temat struktury wału obronnego grodziska. Niestety, wówczas nie odkryto żadnych artefaktów, które pozwalałyby na precyzyjne datowanie tego stanowiska. Jednak to właśnie niedawne prace prowadzone wewnątrz Grodziska przyniosły przełomowe wyniki, jak mówi dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, Sławomir Kulpa:
Sławomir Kulpa: Prace wykopaliskowe są realizowane w dwóch miejscach i właśnie w jednym z nich odkryto pozostałości paleniska. Kluczowym dowodem potwierdzającym dawność osadnictwa jest jednak odnaleziona ceramika, którą można datować na IX-X wiek. Wskazuje to, że już w tamtych czasach tereny te były zamieszkałe przez Słowian i co więcej, było to w okresie istnienia grodziska w Lubomi. Możliwe, że mamy do czynienia z nieco późniejszym horyzontem czasowym, ale ceramika pochodzi z tego samego okresu. Dowodzimy więc, że osadnictwo słowiańskie w tym miejscu istniało znacznie wcześniej niż przypuszczano i na pewno na długo przed powstaniem miasta. Poza Lubomi, nie ma drugiego takiego obiektu na tych ziemiach.