W kopalni KWK Rydułtowy, należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), aktualnie ma miejsce akcja badawcza. Celem jest penetracja wyrobisk, które są dokładnie inspekcjonowane na wzór akcji ratowniczych. Decyzje o dalszych krokach, oraz możliwości przeprowadzenia wizji lokalnej mającej na celu wyjaśnienie przyczyn wstrząsu, będą zależeć od oceny sytuacji przez ratowników górniczych.
Jak dotąd, rozważane były dwie możliwe daty na rozpoczęcie prac badawczych – 31 lipca i 2 sierpnia. Ostatecznie jednak, zdecydowano się na pierwszy z tych terminów, a działania ratowników rozpoczęły się o godzinie siódmej rano.
Dodatkowo, przed zespołem specjalistów, który będzie uczestniczyć w planowanej wizji lokalnej, skierowano pod ziemię zespół ratowników. Decyzja ta została podjęta ze względu na bezpieczeństwo oraz konieczność dokładnego sprawdzenia warunków panujących 1150 metrów pod ziemią. Jest to niezbędne dla oceny, czy warunki wentylacyjne pozwalają na przeprowadzenie wizji lokalnej.
Ze względu na wysoki stopień zagrożenia tąpaniami w rejonie ściany VII-E1 pokładu 712+713 w partii E1 oraz występujące tam niebezpieczeństwo metanowe i klimatyczne, przeprowadzenie wizji lokalnej nie jest aktualnie możliwe – takie ustalenia poczynił Kopalniany Zespół ds. Zagrożeń Naturalnych.