Na terenie województwa śląskiego, dnia 2 stycznia 2024, funkcjonariusze policji podjęli akcję o nazwie „Trzeźwość”. Akcja ta miała miejsce w godzinach porannych i była skierowana do wykrycia i eliminacji z ruchu drogowego osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. W ramach tej operacji, policjanci z Rybnika zidentyfikowali czterech kierowców, którzy pomimo spożycia alkoholu, zdecydowali się na kierowanie swoimi samochodami.

Zaangażowanie w tę akcję rozpoczęło się o godzinie 4 rano i trwało do godziny 12 w południe. Celem tej przedsięwzięcia było uświadomienie jak wielkiego niebezpieczeństwa niesie za sobą jazda „na podwójnym gazie”. Taki stan rzeczy wywołuje ryzyko tragicznych wypadków drogowych. Osoby, które decydują się na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, niosą za sobą ogromne ryzyko. Ryzyko to dotyczy nie tylko konsekwencji prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych i życiowych. Niestety, w skrajnych przypadkach jazda pod wpływem alkoholu może prowadzić do utraty życia zarówno przez kierowcę jak i innych niewinnych uczestników ruchu drogowego. Wsiadając za kierownicę w stanie upojenia alkoholowego, kierujący stwarza realne zagrożenie dla siebie i innych.