Zaplanowany na kolejny rok budżet obywatelski miasta Rydułtowy ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Środki przeznaczone na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców będą o 75% niższe niż dotychczas, z 200 tysięcy złotych do zaledwie 50 tysięcy złotych.

Miasto Rydułtowy borykać się będzie z limitowanym budżetem obywatelskim. Lokalna Rada Miasta podjęła decyzję o zawężeniu funduszy dostępnych na inicjatywy proponowane przez obywateli w nadchodzącym roku. Obecne 200 tysięcy złotych zostaną skrócone do 50 tysięcy. Co jest powodem tej decyzji i jakie są jej konsekwencje? Wyjaśnia to burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski:

Marcin Połomski: Decyzja ta jest częścią naszej strategii zapobiegającej jeszcze większym kosztom oraz przygotowaniem na gospodarcze wyzwania w roku 2025. Po wielu dyskusjach z radnymi ustaliliśmy, że budżet obywatelski pozostanie istotnym elementem naszego planowania, lecz jego kwota zostanie zredukowana do 50 tysięcy złotych. W ramach tego budżetu będzie można zgłaszać wnioski na realizację dwóch projektów: jeden do 30 tysięcy złotych i drugi do 20 tysięcy. Chcemy w ten sposób zmotywować lokalnych liderów do angażowania się w tworzenie projektów o charakterze kulturowym, sportowym czy edukacyjnym. Przykładem mogą być spotkania ze znanymi osobistościami z Polski, które są aktualnie realizowane dzięki wygranej w zeszłorocznym budżecie obywatelskim. Uważamy, że takie działania są bardzo potrzebne dla naszych mieszkańców.