Wymiana źródeł ciepła w powiatowych ośrodkach zdrowia

Programów, zakładających poprawę powietrza w naszych miastach, przybywa, jednak w niemal każdej miejscowości na terenie całej Polski jest w tej kwestii jeszcze wiele do zrobienia. Jakość powietrza w Polsce jest alarmująca. Zbliża się okres jesieni i zimy, a to oznacza kolejne miesiące, w których wiele dni będzie „naznaczone” smogiem i koniecznością pozostania w domu, jeśli nie będziemy się chcieli truć podczas spacerów.

Wymiana przestarzałych systemów grzewczych to podstawa. Wiele gospodarstw domowych skorzystało już z różnych form dofinansowania wymiany pieców węglowych na gazowe, taka konieczność dotyczy również budynków użyteczności publicznej.

Realizując cel nadrzędny, jakim jest poprawa jakości powietrza w powiecie wodzisławskim, dokonuje się wymiany systemów grzewczych w kolejnych budynkach. W ostatnich dniach sierpnia br. podpisano dwie umowy na wymianę źródeł ciepła oraz instalacji ogrzewania centralnego w przychodniach na terenie Skrzyszowa i Rogowa.

Ekologiczna instalacja gazowa

W obu przychodniach stare kotły węglowe zostaną wymienione na nową i ekologiczną instalację gazową. Stosowne dokumenty zostały podpisane w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Wiadomo już, jakie firmy będą wykonawcami obu inwestycji i jaki jest szczegółowy zakres planowanych robót, których łączny koszt to 390 tysięcy złotych.

Środki te pochodzą z budżetu powiatowego i dzięki nim wykonane zostaną m.in. takie prace jak (w Skrzyszowie): demontaż dotychczas funkcjonującej instalacji i likwidacja kotłowni węglowej, wykonanie nowej instalacji – gazowej oraz zainstalowanie nowego kotła gazowego, montaż zaworów, instalacji wentylacyjnej i montaż grzejników. Firma wykona także pełny zakres prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian.

W Rogowie zaplanowano podobne prace, a oprócz tego również wydzielenie pomieszczeń dla nowej kotłowni oraz montaż elektrycznych podgrzewaczy do wody.

Więcej informacji w serwisie powiatu wodzisławskiego.