Na mimo ciężkiej choroby, 17-letni Marek Freiwald z Rydułtów wytrwale pokazuje, że pomimo lewostronnego dziecięcego porażenia mózgowego, można osiągnąć wielkie triumfy w sporcie. Marek zdobył tytuł Mistrza Polski, jest Wicemistrzem Europy a także laureatem złotego medalu Pucharu Świata w siłowaniu na rękę. Obecnie, jako zawodnik klubu Dąb Gaszowice, intensywnie trenuje na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Grecji.

Marek zaczyna swój monolog od wspomnienia swojej „profesjonalnej” drogi w świecie siłowania na rękę i lekkoatletyki. Wszystko rozpoczęło się w styczniu 2023 roku, kiedy Marek i jego ojciec odwiedzili klub Samson Marklowice. Po zaledwie czterech miesiącach ciężkich treningów, w kwietniu tego samego roku, Marek brał udział w swoich pierwszych zawodach. W dniach od 14 do 16 kwietnia 2023 roku, młody zawodnik zdobył Złoty medal w kategorii junior U18 63 kg prawą ręką podczas XXIII Mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę, które odbyły się w Cieszynie. To zwycięstwo dało mu kwalifikację do Mistrzostw Europy. Podczas tych zawodów, Marek miał też okazję poznać swojego obecnego trenera lekkoatletyki, Janusza Rokickiego. Rokicki zaprosił Marka na treningi do klubu IKS Cieszyn, gdzie młody sportowiec zdecydował się dołączyć.

Marek kontynuuje swoją opowieść, przypominając o Mistrzostwach Europy, które miały miejsce od 17 do 21 maja 2023 roku w Laukaa, w Finlandii. Na tych zawodach, młody zawodnik zdobył aż trzy medale: brązowy w kategorii junior U18 63 kg prawą ręką, srebrny medal w kategorii junior disabled standing OPEN a także złoty medal jako członek reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych.

Po powrocie z Finlandii, Marek uczestniczył w paralekkoatletycznych mistrzostwach Polski juniorów w Tarnowie. Tam zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą, złoto w rzucie dyskiem i brązowy medal w rzucie oszczepem. Następnie udał się na Słowację aby uczestniczyć w Pucharze Świata w siłowaniu na rękę, gdzie zdobył brązowy medal w kategorii junior disabled standing OPEN prawą ręką. Kolejnym wydarzeniem były zawody Międzynarodowego Pucharu Serbii w Sabacu, gdzie Marek reprezentował klub Dąb Gaszowice. Tam zdobył brązowy medal w kategorii junior U18 63 kg prawą ręką oraz srebrny medal w kategorii senior 63 kg prawą ręką.