Pamiętajmy o drzewach!

W ostatnich czasach temat czystego powietrza i ekologii jest jednym z częściej podejmowanych w debacie publicznej. Aby móc skutecznie walczyć np. ze smogiem, który znów w miesiącach jesiennych i zimowych zacznie nam doskwierać, szczególnie w miastach, nie wystarczy jedynie wymiana pieców na bardziej ekologiczne, nie możemy również zapomnieć o stanie środowiska naturalnego wokół nas.

Niezależnie od tego jak duże są potrzeby inwestycyjne w regionie, w którym żyjemy, bez zróżnicowanego i wartościowego drzewostanu, nie będziemy się mogli cieszyć funkcjonowaniem w odpowiednich, czyli zdrowych, warunkach.

Niezbędnym „elementem” środowiska, nawet w największych miastach, czy też na terenach wysoce uprzemysłowionych i zurbanizowanych, takich jak śląskie, jest zieleń – przede wszystkim drzewa i inne gatunki roślin, które w najlepszy z możliwych sposobów, naturalnie – oczyszczają powietrze.

Miasto Rydułtowy, znajdujące się na terenie przemysłowym, który w ostatnich latach przechodzi istotne zmiany kulturowe, intensywnie się zmienia. Należy pamiętać o tym, aby racjonalnie równoważyć potrzeby inwestycyjne ze środowiskowymi. Jeśli na jakimś terenie, w związku z prowadzonymi pracami infrastrukturalnymi, konieczne jest wycięcie drzew – powinno się dokonywać jednocześnie nasadzeń nowych roślin.

Akcja promująca nasadzenia w Rydułtowach

Na początku listopada z inicjatywy radnych Miasta Rydułtowy odbyła się akcja nasadzeń drzew. Dzięki niej już w dwóch miejscach od kilku dni rosną młode lipy. Są to gatunki szczególnie cenne, które coraz częściej sadzone są w miastach – mowa o miododajnych lipach.

Lipy nie tylko cieszą oko i podobnie jak inne gatunki drzew – oczyszczają powietrze, ale również, jak powszechnie wiadomo – ich kwiaty są doskonałym „surowcem”, z którego powstaje wysokogatunkowy miód.

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Rydułtów na konieczność zapewnienia optymalnych warunków dla życia drzew. Każde stare, uratowane drzewo, jak i każde nowe – to szansa na zachowanie środowiska, w którym na co dzień żyjemy, w lepszym stanie.

W Rydułtowach pojawia się coraz więcej nowych drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych, które wzbogacają zieloną tkankę miasta. Działania takie, jak akcja nasadzeń z początku listopada br., będą kontynuowane.