Od wielu lat w wielu polskich miastach i miasteczkach organizowana jest impreza pod nazwę Orszak Trzech Króli. Na czele pochodu maszerują biblijni trzej królowie, Kacper, Melchior i Baltazar. W Rydułtowach 6 stycznia 2023 roku odbyło się to po raz pierwszy.

Tradycja związana z uroczystym pochodem Trzech Króli, jacy wędrują ulicami, sięga połowy XVIII wieku. Po zawieruchach wojennych oraz przemianach politycznych, jakie stały się udziałem naszego kraju, zwyczaj ten wrócił na początku wieku XXI. Dopiero w tym roku, 2023 Orszak Trzech Króli zawitał na Rydułtowy.

Trzech Króli symbolizowało również trzy parafie, które wspólnie zorganizowały to wydarzenie. Jak opowiadają obecni, pochód był swego rodzaju manifestacją wiary, która jest możliwa po dwóch latach zakazu organizowania takich procesji.

Było więc kolorowo i bardzo uroczyście. Pochodowi przewodzili Trzej Królowie, nie zabrakło jednak zarówno aniołków jak i diabełków oraz innych postaci z bożonarodzeniowej szopki. Swój finał pochód miał na rynku w Rydułtowach, gdzie wszyscy mogli podziwiać żywą szopkę. Organizatorzy zapewniają, że jak wszystko będzie dobrze, to Orszak Trzech Króli z pewnością wyruszy również w przyszłym roku.