Niewątpliwie, ten październik zaskoczył nas niezwykle wysokimi temperaturami. Najnowsze dane synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że doświadczyliśmy najcieplejszego dnia października i całej tej jesieni. Zaskakujące wyniki zarejestrowała stacja meteorologiczna w Legnicy, gdzie termometry wykazały aż 29,2°C. Jest to najwyższa temperatura odnotowana w tym miesiącu od czasu poprzedniego rekordu, który datowany jest na rok 1966.

Choć w Rybniku i powiecie rybnickim warunki były nieco mniej upalne, to i tam panowała wyjątkowo ciepła aura jak na tę porę roku. Dziś mieliśmy okazję doświadczyć pogody, która byłaby chętnie widziana podczas wielu pochmurnych i chłodnych dni letnich.

Tegoroczny 3 października przeszedł do historii jako dzień, który przyniósł rekord ciepła. IMGW – PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego informuje: „Rekord maksymalnej temperatury powietrza w październiku został właśnie pobity. Poprzedni rekord, wynoszący 28,9°C, został osiągnięty 4 października 1966 roku. W Legnicy, w województwie dolnośląskim, stacja meteorologiczna o godzinie 12:50 odnotowała aż 29,2°C!”