W Rydułtowach powstał ambitny plan walki z notorycznym problemem podtopień w centrum miasta, do których dochodzi po każdym większym opadzie deszczu. Rozwiązaniem tego kłopotu mają być podziemne suche zbiorniki retencyjne, które mają za zadanie gromadzić nadmiar wody. Pierwszy taki obiekt już funkcjonuje – zlokalizowany jest pod parkingiem przy ulicy Chopina i potrafi pomieścić 450 metrów sześciennych wody deszczowej oraz roztopowej. Tymczasem, kolejny zbiornik jest w trakcie budowy.

Podziemny system suchych zbiorników retencyjnych ma stanowić skuteczną ochronę dla centrum Rydułtów przed destrukcyjnymi skutkami podtopień. Obecnie problem ten stanowi dużą niedogodność dla mieszkańców. „Zrealizowaliśmy już pierwszy z tych zbiorników, który znajduje się pod parkingiem przy ulicy Chopina. Jego pojemność to 450 metrów sześciennych.” – informuje Mariusz Szewczyk, naczelnik wydziału infrastruktury miejskiej Urzędu Miasta Rydułtowy.

„Obecnie trwa budowa drugiego takiego zbiornika, który zlokalizowany jest pod parkingiem przy ulicy Ofiar Terroru, naprzeciwko ratusza. Jego przewidywana pojemność to 700 metrów sześciennych wód opadowych.” – dodaje naczelnik. „Zaplanowano również realizację grawitacyjnego rurociągu kanalizacyjnego, który będzie kierować nadmiar wody z tego zbiornika do zbiornika retencyjnego o nazwie Barbara, położonego za ratuszem” – tłumaczy Szewczyk.