Organizacja sezonu zimowego na drogach

Przed nami ostatnie tygodnie, a być może dni, bez śniegu i mrozu. Za niedługo rozpocznie się najtrudniejszy dla drogowców i użytkowników dróg sezon w roku. Zima wciąż potrafi zaskoczyć, nawet jeśli przez większość tygodni jest łagodna, to jednak co roku potrafi „wykazać” się też dużymi opadami śniegu i mrozem, a takie warunki powodują realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Celem drogowców jest niedopuszczenie do utworzenia się śliskiej warstwy na nawierzchniach, dlatego konieczne jest skrupulatne przygotowanie się do sezonu – zarówno profesjonalnego sprzętu, jak i środków, dzięki którym można skutecznie i szybko przeprowadzić akcję odśnieżania, tak aby na drogach nie powstało błoto pośniegowe.

Ważna jest również optymalna organizacja pracy. W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śląskim przekazał właśnie pierwsze istotne informacje na temat planów utrzymania dróg powiatowych podczas najbliższych miesięcy.

Odśnieżanie dróg w powiecie

PZD w Wodzisławiu zarządza drogami powiatowymi o długości łącznej liczącej ponad dwieście kilometrów. Są to drogi znajdujące się na terenie czterech gmin – Pszowa, Radlina, Rydułtów oraz Wodzisławia Śląskiego.

Drogi te zostały podzielone na sześć rejonów, w których prowadzone będą akcje odśnieżania. Nie we wszystkich gminach PZD wykonuje wszystkie obowiązki związane z odśnieżaniem. Przykładowo – w Rydułtowach utrzymanie chodników, znajdujących się przy drogach powiatowych, wzięło na siebie samo miasto.

Odśnieżanie na terenie powiatu wodzisławskiego będzie realizowane z pomocą profesjonalnego sprzętu. We flocie PZD znajduje się jedenaście jednostek, w tym pięć samochodów ciężarowych z pługami (piaskarko-solarki), pięć samochodów ciężarowych z pługami oraz jeden ciągnik z pługiem i posypywarką.

Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Wodzisławiu pełnią całodobowe dyżury w sezonie zimowym, w związku z tym sytuacja na drogach jest monitorowana na bieżąco.