Szpital Psychiatryczny w Rybniku jest nieodłączną częścią historii miasta, służąc miejscowej społeczności już przez 138 lat. Wśród wielu wydarzeń, które odbyły się na przestrzeni tych lat, niektóre pozostawiają szczególnie mocne piętno na pamięci. W tym roku, podczas jubileuszowych obchodów, placówka postanowiła uczcić pamięć jednej ze swoich najbardziej niezwykłych pracownic – pielęgniarki Edyty Goczoł.

Edyta Goczoł była pielęgniarką pracującą w Szpitalu Psychiatrycznym w czasie II wojny światowej. Kiedy nadeszło zagrożenie, zdecydowała się pozostać ze swoimi pacjentami, mimo że miała możliwość ewakuacji. Niestety, jej odwaga kosztowała ją życie – została brutalnie zamordowana przez wojska radzieckie 26 stycznia 1945 roku. Wydarzenia te miały miejsce w oddziale rehabilitacyjnym szpitala, zlokalizowanym w Rybnickiej Kuźni.

W hołdzie dla niej i jako wyraz pamięci o jej bohaterstwie, 27 maja br. w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku odbędzie się ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica ta będzie stanowić trwały symbol poświęcenia i odwagi Edyty Goczoł, która do ostatnich chwil swojego życia pozostała wierna swoim pacjentom.