Jedenaście dni „bez” ulicy Wyspiańskiego

Niemal dwa tygodnie, od 9 do 20 sierpnia 2020 r. normalny ruch na ulicy Stanisława Wyspiańskiego w Rydułtowach zostanie wstrzymany. Zgodne z decyzją Starosty Wodzisławskiego, w tym czasie zostaną przeprowadzone niezbędne prace przy termomodernizacji jednego z budynków przy ulicy Plebiscytowej, co będzie się wiązało z koniecznością czasowej reorganizacji ruchu również na ulicy Wyspiańskiego.

Ruch na tej ulicy zostanie całkowicie zamknięty dla pojazdów. Jest to bez wątpienia bardzo duże utrudnienie dla kierowców i mieszkańców miasta, jednak decyzja taka była nieunikniona w związku z charakterem zaplanowanych w projekcie prac.

W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane związane z termomodernizacją jednego z budynków. Zadania te zostaną zrealizowane zgodnie z zadaniem inwestycyjnym pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w mieszkalnych budynkach komunalnych”. Niestety, nie ma możliwości, aby można je było wykonać bez zamykania ulicy Wyspiańskiego.

Termomodernizacja jedną z technik wspierających zdrowsze środowisko

Powietrze w Polsce, oględnie mówiąc, nie należy do najlepszych. Jest po prostu złe, a w wielu regionach sytuacja pod tym względem przedstawia się fatalnie. W związku z tym podejmowanych jest w ostatnich latach szereg działań, które mają na celu trwałe polepszenie tej sytuacji, która ma bezpośrednie i bardzo negatywne „przełożenie”, nie tylko na stan środowiska naturalnego, ale również zdrowie ludzi i zwierząt.

Istotnym elementem programu uzdrawiania powietrza jest wymiana przestarzałych, energochłonnych i szkodliwych systemów na zdrowsze. Popularyzowane jest m.in. (i dofinansowywane) wymienianie systemów grzewczych opartych na węglu na ogrzewanie gazowe.

Aby nie dochodziło do zbędnych strat ciepła i tym samym energii, konieczne jest również modernizowanie budynków – zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnych.

W Rydułtowach również trwają takie prace przy kolejnych budynkach, które dzięki termomodernizacji, stają się bardziej energooszczędne, ekonomiczne i ekologiczne w codziennej eksploatacji.