„Road Safety Day”

W ramach akcji „Road Safety Day”, czyli „Dnia Bezpieczeństwa na Drogach”, organizowanej w całej Europie podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu, wodzisławscy policjanci i strażacy zaproponowali kierowcom „alternatywę” dla mandatu.

W rejonie popularnego przejazdu kolejowego na kierowców oczekiwał patrol złożony z policjantów, strażaków oraz pracowników Starostwa Powiatowego. W tym miejscu często dochodzi do naruszenia dyscypliny na drogach. Nie da się ukryć, że kierowcy nie zawsze zachowują się ostrożnie i racjonalnie, a to skutkuje mandatem i punktami karnymi.

Jest to miejsce potencjalnie niebezpieczne, dlatego właśnie tutaj zorganizowano akcję edukacyjną – „Żyj i pozwól żyć innym”. W jej ramach kierowcy mogli „zamienić” mandat na udział w akcji służącej poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Służyć temu miały np. pokazy udzielania pierwszej pomocy, a także możliwość wypróbowania nowoczesnego sprzętu, takiego jak alkogogle i narkogogle, za pomocą których można symulować rzeczywistą sytuację, czyli percepcję kierowcy będącego pod wpływem różnych substancji psychoaktywnych.

Nie tylko dla kierowców

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko tych kierowców, którzy dzięki udziałowi w niej, mogli uniknąć zapłacenia mandatu. Kierowcy i rowerzyści z chęcią brali udział w pokazie pierwszej pomocy, zwracając uwagę na to, że odświeżenie tej wiedzy jest zawsze przydatne.

Rozdano również materiały edukacyjne oraz odblaski, które są szczególnie przydatne dla rowerzystów i pieszych jesienią i zimą, gdy zmrok zapada wcześnie, a widoczność na drogach dodatkowo redukuje niekorzystna aura – niskie temperatury i opady atmosferyczne.

Nie zawsze pamiętamy o tym, że śliska nawierzchnia drogi (spowodowana nie tylko deszczem, śniegiem, czy lodem, ale również opadającymi liśćmi) to o wiele dłuższa droga hamowania.

W związku z tym jesienią i zimą stan techniczny pojazdów powinien być optymalny, opony i światła – zawsze odpowiednio dostosowane do warunków atmosferycznych, podobnie – szybkość.