Przedstawienie w RCK „Feniks”
Pod koniec marca w Regionalnym Centrum Kultury „Feniks” miała miejsce premiera wyjątkowego spektaklu „Chachary”, adaptacji książki autorstwa Józefa Musioła, który osobiście zaszczycił wydarzenie.
Przedstawienie jest efektem współpracy Teatru Ziemi Rybnickiej i Teatru SAFO. Premierowy spektakl wystawiono również w Rybniku.
Premiera okazała się sporym sukcesem, o czym świadczyła reakcja licznie zebranej rydułtowskiej publiczności, wśród której nie zabrakło również władz miasta. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z gościem specjalnym – autorem książki, na motywach której opracowano fabułę spektaklu.
Autor jest osobą niezwykle zasłużoną dla Śląska, z bogatym życiorysem i wieloma osiągnięciami, posiadającym dar opowiadania – o czym przekonali się widzowie, którzy wzięli udział w popremierowym spotkaniu w RCK „Feniks”.
Śląsk w historii i w literaturze
Józef Musioł urodził się w 1933, jest znanym śląskim pisarzem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych. Historia życia autora „Chacharów” to wiele rozdziałów, które same w sobie stanowią doskonały materiał na inspirującą książkę.
Wystarczy wspomnieć, że Józef Musioł był w swojej karierze prawniczej sędzią Sądu Najwyższego i dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.
Zasłynął również działalnością społeczną, w którą wpisuje się m.in. zainicjowanie prac Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz założenie Stowarzyszenia Przyjaciół Śląska w Warszawie. A to tylko niewielki „fragment” z wieloletniej i różnorodnej działalności Józefa Musioła.
Jest autorem wielu książek, w których Śląsk zajmuje szczególne miejsce. Opisuje w nich historię i ludzi, którzy w bardzo trudnych czasach, m.in. wojennych, musieli dokonywać i dokonywali bohaterskich wyborów. Książki te dokumentują czasy II wojny światowej na Śląsku.
O miłości do tego niezwykłego regionu Polski świadczy też zaangażowanie J. Musioła w funkcjonowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.