W Rydułtowach, na Śląsku, znajduje się wyjątkowy obiekt inżynieryjny, który jest dowodem niewiarygodnej pomysłowości i zdolności budowlanych XIX wieku. Jest to antyczny tunel kolejowy, uszczelniony przy użyciu aż 20 000 ton łoju wołowego, co pozwoliło na jego skuteczne działanie przez imponujące 160 lat!

Ten architektoniczny skarb jest najstarszym tunelem kolejowym w Polsce, który jest wciąż w użyciu. Został zbudowany w połowie XIX wieku mimo wielu przeciwności losu, takich jak zniszczenia wojenne podczas II wojny światowej, udało się go odbudować i utrzymać w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. Ten monumentalny tunel rozpościera się na trasie między Rybnikiem a Raciborzem, przechodząc przez tereny Rydułtów, rozciągając się od osiedla Orłowiec do pól wschodzących od sąsiedniej Czernicy w gminie Gaszowice.

Ciekawostką tego miejsca są specjalne wieże zdobiące wejścia do tunelu z obu stron. Wewnątrz tunelu znajduje się pojedynczy tor kolejowy, przez który codziennie przejeżdżają pociągi. Dla lokalnych pasażerów jest to codzienność, ale dla przyjezdnych podróżnych, niespodziewane zanurzenie w długotrwałą ciemność tego tunelu bywa prawdziwym zaskoczeniem.

Nie da się ukryć, że ten tunel to prawdziwy klejnot industrialnej architektury i wybitne osiągnięcie inżynierii XIX wieku. Władze Rydułtów próbowały już przed laty wpisać ten niezwykły obiekt na listę Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Niestety, ze względu na ciągłą eksploatację tunelu przez pociągi, niemożliwe jest na razie jego udostępnienie dla zwiedzających.