Abp Adrian Galbas poinformował o przyznaniu prestiżowej nagrody Lux ex Silesia Zygmuntowi Brachmańskiemu, znakomitemu rzeźbiarzowi pochodzącemu z Rydułtów. Informację tę przekazał podczas Mszy św., której przewodził w sobotę 17 sierpnia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, z okazji Uroczystości św. Jacka – głównego patrona metropolii katowickiej. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 13 października.
W poprzednim roku, laureatem nagrody Lux ex Silesia został ks. Jerzy Szymik, również urodzony na Śląsku, dokładniej w Pszowie.
Zygmunt Brachmański urodził się w 1936 roku w Rydułtów a swoją artystyczną edukację zdobywał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierownictwem profesora Jerzego Bandury. Po otrzymaniu dyplomu w 1959 roku przeniósł się do Katowic. Choć początkowo tworzył dzieła z drewna, to z czasem zaczął korzystać z kamienia, gipsu oraz brązu. Jego imponujące portfolio zawiera ponad 2 tysiące rzeźb i pomników oraz kilkaset medali.
Brachmański jest autorem wielu dzieł o tematyce religijnej. Do jego osiągnięć należy projektowanie wystroju ponad 50 kościołów w całym kraju oraz tworzenie koncepcji wielu statuetek i nagród, w tym Złotej Maski, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Lauru Konrada, a także Lux ex Silesia. Wśród najbardziej rozpoznawalnych prac Brachmańskiego znajdują się pomniki: Harcerzy Września 1939 w Katowicach, Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego, św. Jana Pawła II w Rybniku oraz Piekarach Śląskich, a także Obelisk Orłów Śląskich na rogu ulic Jagiellońskiej i ul. Józefa Lompy w Katowicach.
W 1993 roku artysta został uhonorowany nagrodą im. Karola Miarki za swoje ogromne dorobek twórczy. W listopadzie 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – to najwyższe odznaczenie, które artysta może otrzymać w Polsce. Za swoje oddanie pracy na rzecz wspólnoty Kościoła, w grudniu 2023 roku, otrzymał medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.
Nagroda Lux ex Silesia jest wynikiem fundacji stworzonej w 1994 roku przez metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Wyróżnienie to otrzymują osoby z Górnego Śląska, które poprzez swój dorobek naukowy, artystyczny czy działalność społeczną charakteryzują się chrześcijańskimi cnotami i przyczyniają się do rozwoju kultury regionu. Nazwa nagrody nawiązuje do braci Odrowążów: św. Jacka i bł. Czesława, którzy byli dominikanami żyjącymi w XIII wieku. O nich mówiono w Krakowie „Ex Silesia Lux” – Światło ze Śląska.