VIII Rydułtowska Wampiriada

Krew jest jednym z najważniejszych leków. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak jest cenna. Bez krwi nie da się przeprowadzić wielu procedur medycznych, niejednokrotnie ratujących życie. Krwi nie da się także pozyskać w żaden alternatywny sposób. Nie można jej wytworzyć syntetycznie.

Mimo rozwoju medycyny, nie ma na razie innej drogi pozyskania tego bezcennego preparatu jak otrzymanie go wprost od dawcy. Dwadzieścia, trzydzieści lat temu honorowe oddawanie krwi było zdecydowanie bardziej popularne niż w ostatnich latach. Skutkuje to częstymi brakami krwi w szpitalach i w innych placówkach medycznych, w których jest ona niezbędna.

Od lat prowadzone są akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości konieczności oddawania krwi. Programy takie prowadzą różne fundacje wraz z instytucjami państwowymi i samorządowymi. Jedną z popularniejszych akcji tego rodzaju jest Wampiriada.

Wampiriady odbywają się w całej Polsce, jako wydarzenia docelowe albo towarzyszące innym imprezom. W Rydułtowach Wampiriada odbędzie się już po raz ósmy.

Spotkajmy się w niedzielę!

Na Wampiriadę, która będzie swego rodzaju zwieńczeniem wakacji, zaprasza Zarząd Miejskiego Klubu Honorowego Dawcy Krwi PCK w Rydułtowach oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Akcja odbywa się w ramach projektu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Tym razem Wampiriada odbędzie się 29 sierpnia 2021 r. przy rydułtowskim rynku – na parkingu.

Zainteresowani, chcący oddać honorowo krew, będą mogli to uczynić w godzinach 9:00 – 14:00. Na parkingu będzie na nich oczekiwał specjalistyczny ambulans z Raciborza.

W ramach imprez towarzyszących odbędzie się m.in. pokaz pierwszej pomocy i pokaz sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydułtowach. Przewidziano także zabawy i atrakcje dla dzieci.

Dla pierwszych pięćdziesięciu osób, które zdecydują się oddać krew, przygotowano pamiątkowe koszulki z Wampiriady.