Jak zorganizować efektywną komunikację miejską?

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa pełni istotną rolę w zakresie komunikacji publicznej dla całego regionu wodzisławskiego. Komunikacja obsługiwana przez firmę PKS w Raciborzu zapewnia pasażerom wygodny dojazd do wielu miejsc, co przyczynia się do zmniejszenia ruchu samochodowego.

Aby komunikacja publiczna na terenie miast spełniała swoją rolę, a więc była atrakcyjna dla pasażerów, którzy w związku z jej dobrym dostosowaniem do ich potrzeb, wybieraliby ją jako alternatywę dla transportu indywidualnego – musi spełnić kilka warunków.

Jednym z nich jest dysponowanie odpowiednią flotą – autobusami obsługującymi połączenia bardziej i mniej oblegane, dostosowanie ich np. do zapotrzebowania pasażerów w godzinach szczytu komunikacyjnego albo w godzinach charakteryzujących się mniejszym obłożeniem.

Szczególnie istotne jest dopasowanie godzin przyjazdów i odjazdów do potrzeb pasażerów, właściwe usytuowanie przystanków i oferowanie tras przedłużonych oraz skróconych.

Takich zmian, istotnych z puntu widzenia pasażera, dokonała w ostatnich dniach Wodzisławska Komunikacja Powiatowa.

Zmiany w rozkładzie jazdy WKP już od grudnia

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa wprowadzi wiele zmian postulowanych przez pasażerów. Pierwsze wejdą w życie 5 grudnia 2021 roku.

Korekta dotyczy dziesięciu linii, które pierwotnie zostały uruchomione przez podmiot odpowiedzialny, czyli Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

W związku z dużym zainteresowaniem pasażerów zdecydowano się na przeprowadzenie konsultacji, w których wzięto pod uwagę licznie zgłaszane opinie dotyczące poszczególnych linii, kursów, jak i ich organizacji.

Od 5 grudnia wprowadzony zostanie m.in. nowy kurs z przystanku „Lubomia Mickiewicza Las” do Wodzisławia. Na jeden z kursów skierowany zostanie większy autobus.

Zmian doczekają się też pasażerowie korzystający z linii Wodzisław – Uchylsko. Dwa kursy popołudniowe dostosowano do potrzeb młodzieży szkolnej. (godziny: 15:25 i 16:25).

Wydłużono niektóre kursy na linii z przystanku Wodzisław, ul. Matuszczyka do Chałupek. Wprowadzono także kursy powrotne.

Zapowiedziano też korzystne w przypadku relacji: Wodzisław – Bluszczów, Wodzisław – Jastrzębie-Zdrój przez Czyżowice, Gołkowice i Skrbeńsko, Wodzisław – Skrzyszów, Wodzisław Śl. – Gołkowice przez Krostoszowice, Skrzyszów, Godów, Wodzisław – Racibórz przez Czyżowice, Nieboczowy i Lubomia

Szczegółowe informacje – na stronie internetowej WKP i na przystankach.