Upamiętnienie III Powstania Śląskiego
Zbliża się setna rocznica III Powstania Śląskiego. Obchody na Śląsku będą w związku z tą okrągłą rocznicą szczególne. Wiele instytucji zaangażowało się w realizację różnych projektów, które mają na celu upamiętnienie historii w sposób niebanalny, zachęcający do zaangażowania różne pokolenia.
Jedną z ciekawszych inicjatyw będzie Wioska Powstańcza, którą zorganizuje miejscowa Biblioteka Publiczna. Inscenizacja pozwoli wczuć się w rzeczywisty klimat czasu powstańczego. Zaplanowano nie tylko inscenizację samych walk, znanych z historii, ale również odtworzenie tamtejszych realiów.
Można więc będzie zjeść typowe dla tamtych czasów potrawy, porozmawiać, również gwarą, czy też zrobić retro zdjęcie. A to tylko niektóre z propozycji Wioski Powstańczej. Projekt doczeka się realizacji dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Pomysł Wioski Powstańczej, zgłoszony przez Moje Miasto w Rydułtowach, znalazł się na liście zwycięzców.
Środki na ten cel wyasygnował Urząd Miasta w Rydułtowach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wioskę Powstańczą można będzie zwiedzać od 27 sierpnia 2021 r.
Pamiętajmy o Powstańcach
Wioska Powstańcza przygotowywana jest z dużą pieczołowitością – jak przystało na upamiętnienie setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Organizatorzy mają nadzieję, że ta szczególna wystawa zapadnie na długo w pamięci wszystkich odwiedzających, dlatego postawiono na realizację wielowątkową i pozwalającą na autentyczne zaangażowanie.
Wioska będzie funkcjonować na terenie Biblioteki Publicznej w Rydułtowach. Przy budynku staną namioty w stylu wojskowym. Inscenizację przygotuje Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski”.
To nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z myślą o odtworzeniu atmosfery powstańczych dni. W Retro Atelier można będzie sobie zrobić zdjęcie w starym stylu.
Dużą atrakcją dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas będzie specjalnie opracowana trasa rowerowa śladem Powstania. Uczestnicy otrzymają mapkę, a kolejne wytyczne na trasie dostaną po skanowaniu odpowiednich kodów QR.
Z myślą o dzieciach przygotowano także warsztaty „Czarny Śląsk”, które będą miały na celu przedstawienie tradycyjnego śląskiego domu i jego obyczajowości.
Najważniejszym punktem programu obchodów stulecia III Powstania Śląskiego będzie inscenizacja rekonstrukcyjna – „Rozbicie posterunku Freikorpsu”.