Koniec remontu – początek nowej historii słynnego zabytku
Zakończył się trwający kilka lat remont jednego z najbardziej reprezentacyjnych budynków Wodzisławia Śląskiego – Pałacu Dietrichsteinów.
Od kilku dni, ponownie, można zwiedzać wnętrza budowli, która jest najbardziej wyrazistym i spektakularnym symbolem miasta, niemal od „zawsze” widniejącym na wszelkiego rodzaju materiałach promocyjnych Wodzisławia – folderach, albumach czy na pocztówkach.
Prace remontowe były kompleksowe, dzięki czemu pałac odzyskał swój dawny blask – w pełni. Na ten cel wyasygnowano kilkanaście milionów złotych. Uroczystego otwarcia dokonano 31 lipca 2022 r. i od tego właśnie dnia możliwe jest ponowne zwiedzanie posiadłości rodu Dietrichsteinów.
Wydarzenie to zbiegło się niemal z 275. rocznicą oddania obiektu do użytku. Ostatni dzień lipca br. na stałe wpisze się w annały miasta, w związku z tym musiał też mieć stosowną oprawę. Rzeczywiście – nie zabrakło jej. Kulminacyjnym punktem ponownego otwarcia najznamienitszego budynku Wodzisławia Śląskiego było włączenie zabytkowego zegara, który znów zagościł na swoim miejscu.
Pałac „wielofunkcyjny”
Pałac Dietrichsteinów ma pełnić funkcje muzealne, ale nie tylko. Zgodnie z obowiązującymi założeniami współczesnego muzealnictwa, także odnowiony pałac, będący świadkiem wielowiekowej i bogatej historii miasta ma przypominać o wyjątkowym dziedzictwie Wodzisławia Śląskiego i całego regionu, ale również inicjować nowe projekty, tworzące kulturę czasu teraźniejszego i w pewnym stopniu także – przyszłego.
Pałac jest żywym symbolem miasta. Ma współtworzyć jego kulturalną i kulturową tkankę oraz stanowić istotne „ogniwo” w lokalnej sztafecie pokoleń.
W odnowionej budowli miejsce znajdzie nie tylko muzeum, które prezentuje bogate zbiory dotyczące historii Wodzisławia i związanych z nim i z pałacem rodów, ale ma również atrakcyjnie „opowiadać” najnowsze dzieje i inspirować nowe inicjatywy kulturalne i szerzej – edukacyjne oraz społeczne.
Jednym z ciekawszych miejsc, które znalazło tutaj swoją siedzibę jest Centrum Nauki. W pałacu stworzono również salę koncertową oraz reprezentacyjną i sale, w których będą mogły gościć wystawy czasowe.
Na najwyższej kondygnacji budynku znalazły się sale, w których będą się odbywały warsztaty. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.