Podczas jubileuszowych 30. Dni Rydułtów, które przyciągnęły liczne rzesze mieszkańców oraz odwiedzających, na szczególną uwagę zasłużyło jedno wydarzenie – Festiwal Stowarzyszeń. To właśnie ten festiwal, który miał miejsce w niedzielę, 27 sierpnia, zmienił rynek w miejscem tętniącym życiem, pełnym animacji i warsztatów, sportowych rozgrywek i kiermaszu książek oraz występów różnych zespołów takich jak FLAME, Chór Cecylia, Nasza Klika oraz Bebiki.

Festiwal Stowarzyszeń dał możliwość podziwiania bogatej palety organizacji funkcjonujących na terenie Rydułtów oraz zapoznać się z ich różnorodnymi ofertami. Wśród nich Stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy promowało aktywność fizyczną jako najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowia i energii do późnej starości, a Towarzystwo Miłośników Rydułtów prezentowało stare fotografie miasta.

Również panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rydułtowach weszły do gry, kusząc odwiedzających aromatycznymi domowymi wypiekami. Nie brakło też okazji do dyskusji z entuzjastami gier planszowych oraz poetami z lokalnej grupy literackiej. Jedną z najbardziej inspirujących postaci był Marek Freiwald, młody rydułtowianin o ograniczonej sprawności fizycznej, który uprawia armwrestling. Mimo swojej niepełnosprawności, Marek regularnie wygrywa z przeciwnikami pełnosprawnymi, często starszymi od siebie. Jest obecnym mistrzem Polski juniorów w tej dyscyplinie i medalistą mistrzostw Europy. Na Festiwalu Stowarzyszeń Marek mierzył siły w zawodach na ręce z wszystkimi chętnymi, wśród których znalazł się nawet burmistrz Marcin Połomski.