„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”

Usługi prawnicze w Polsce nie należą do najtańszych – w związku z tym wiele osób rezygnuje z nich, co bywa dużym błędem. Nieznajomość skomplikowanych kwestii prawnych może się po prostu nie opłacać, a niestety, poziom wiedzy związanej z prawem nie należy w polskim społeczeństwie do najwyższych. Tymczasem – jak doskonale wiemy -nieznajomość prawa szkodzi”.

Zdobywanie wiedzy prawniczej na własną rękę, mimo szerokiej dostępności wielu materiałów (m.in. w Internecie) nie jest zadaniem łatwym, szczególnie dla osób starszych. Stąd takie inicjatywy jak Dzień Otwarty Notariusza, czy np. wykłady prowadzone na Uniwersytetach Trzeciego Wieku są niezwykle istotne w popularyzowaniu prawa.

Już 27 listopada br., czyli w ostatnią sobotę listopada, w godzinach 10:00-16:00, w całej Polsce odbędzie się dwunasta edycja Dnia Otwartego Notariusza – wydarzenia, które ma już swoją tradycję i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Porady będą świadczone telefonicznie, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych i streamingu.

Najpopularniejsze tematy

Najnowsza edycja spotkań z notariuszami będzie się koncentrować przede wszystkim na tematyce odpowiedniego – pod względem prawnym – zarządzania majątkiem. Nie oznacza to jednak, że jeśli nurtują nas inne kwestie, nie będziemy mogli ich poruszyć.

Z praktyki zawodowej większości notariuszy w Polsce wynika jednak, że jest to zdecydowanie ten obszar tematyczny, który cieszy się największym zainteresowaniem klientów.

Do notariusza warto zwrócić się także wtedy, gdy daną sprawę można uregulować za pomocą aktu notarialnego, co często pozwala ominąć bardziej skomplikowaną i droższą pełną procedurę sądową. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele spraw można sformalizować w ten właśnie sposób. Są to np. różnego rodzaju sprawy polubowne.

Warto skontaktować się z notariuszem również wtedy, gdy chcemy się zabezpieczyć przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych.

Oprócz kwestii dotyczących majątku (dziedziczenie, darowizny, umowy sprzedaży) w ostatnich latach w praktyce kancelarii notarialnych daje się również zauważyć większe zapotrzebowanie na obsługę spraw związanych ze spółkami oraz majątkowymi umowami małżeńskimi.