Bądź odpowiedzialnym turystą!

Góry są niezmiennie jednym z tych miejsc, które najchętniej odwiedzamy latem. Góry zachwycają o każdej porze roku, jednak to właśnie w lecie dochodzić w nich może do największych zagrożeń.

Ich powodem mogą być bardzo zmienne warunki atmosferyczne i dynamiczna pogoda, która potrafi zmienić się w kilka minut i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia osób, które znajdą się np. w obszarze występowania burz.

Problemem może być także… frekwencja, czyli liczba osób na szlakach w jednym czasie. Co prawda, może być ona regulowana, szczególnie w parkach narodowych czy krajobrazowych oraz na innych terenach chronionych pod względem przyrodniczym, jednak letnie dni i tak przyciągają największą liczbę osób, które są zainteresowane wspinaczką.

Latem szczególnie wielu turystów jest nie do końca świadomych tego jak powinien wyglądać aktywny wypoczynek w górach.

Osoby te często nie posiadają odpowiedniego wyposażenia, bywa, że mimo od lat powtarzanych komunikatów – są też niewłaściwie ubrane. Ich prowiant, a bywa również, że przygotowanie kondycyjne, pozostawiają wiele do życzenia.

Zadbaj o siebie i innych

Pamiętajmy o wzięciu odpowiedniego obuwia oraz ubioru, który pozwoli się nam komfortowo czuć w różnych warunkach atmosferycznych. W jednej chwili w górach może być upalnie i słonecznie, gdy już za niedługo sytuacja może się diametralnie zmienić. Lepiej być dobrze przygotowanym, gdy okaże się, że nadciąga porywisty wiatr albo deszcz.

Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić najnowsze prognozy pogody, co dziś bardzo ułatwia bezpieczną wspinaczkę. Prognozy pogody są na bieżąco aktualizowane i pokazują np. możliwość nadejścia najniebezpieczniejszej w górach pogody, czyli burzy.

Gdy będziemy opuszczać schronisko – pamiętajmy, aby powiadomić o tym obsługę, podając planowaną trasę wycieczki. Należy też zgłosić swój powrót.

Zobacz też, czy Twój telefon jest naładowany.

Nie zapomnij również o wzięciu podstawowego zestawu pierwszej pomocy oraz latarki. Przyda się również tak prosty i skuteczny „gadżet” jak gwizdek, który w sytuacji zagrożenia zdecydowanie ułatwi ekipie poszukiwawczej kontakt z nami.