Skorzystaj z porad wodzisławskiej policji

Długo oczekiwany przez wielu z nas (nie tylko uczniów czy studentów) czas, a więc – lato – właśnie się zaczęło. Po dwóch latach, wreszcie jest to w pełni wolny od wszelkich stresów okres w roku. Możemy swobodnie korzystać z wszystkich uroków lata.

Te wakacje będą z pewnością udanym powrotem do długo oczekiwanej „normalności”, stąd nastroje mogą być jeszcze lepsze niż np. w wakacje 2019 roku. A co to oznacza? Luz i swobodę. Wszystko to sprzyja doskonałej zabawie.

Gdy będzie się ona odbywała np. w pobliżu wody albo w niej samej, ewentualnie w górach, gdzie nie brakuje trudniejszych podejść, w lesie, który sprawia, że doskonale odpoczywają nasze nerwy po wielu miesiącach, a może nawet latach ciągłego stresu… Możemy w pewnym stopniu się zapomnieć i na czas nie wychwycić ewentualnych zagrożeń albo skutecznie im przeciwdziałać.

Nawet podczas najlepszego relaksu – nigdy nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – szczególnie wtedy, gdy mamy pod opieką dzieci.

Co zrobić, żeby udanie odpoczywać nad wodą?

Należy brać kąpiel tylko w miejscach do tego przeznaczonych, chronionych przez WOPR  lub Policję Wodną.

Nigdy nie wybierajmy takich miejsc jak żwirowiska i stawy, których nie znamy, nie wiemy np. jak wygląda ich dno. Nie próbujmy wchodzić do wody w miejscach, które oznakowano jako zabronione – grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Stosujmy się do regulaminów na kąpieliskach, pamiętajmy, że nie jesteśmy w wodzie sami – patrzymy, gdzie i jak pływamy, aby np. nie przeszkadzać albo zagrażać innym osobom (np. za głośno krzycząc).

Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych ani wrzucać do wody żadnych przedmiotów – mogą się okazać zagrożeniem dla pływających.

Jeśli wypoczywasz w grupie, postaraj się, aby zawsze ktoś obserwował Cię podczas kąpieli, sam również to zrób, szczególnie, jeśli masz pod opieką dzieci. Chwila nieuwagi, np. zachłyśnięcie się wodą, może zakończyć się tragicznie.

Nie wchodź do wody rozgrzany i nagle, może to się skończyć szokiem termicznym.

Nigdy nie wchodź do wody po wypiciu nawet lekkiego alkoholu. Pływając – zachowaj dystans od osób korzystających ze sprzętu wodnego, podobnie – zwracaj uwagę na pływających, jeśli sam np. pływasz na rowerze wodnym.

To tylko niektóre z wielu porad, dzięki którym wypoczynek nad wodą będzie bezpieczniejszy.

W następnym artykule przypomnimy zasady bezpiecznego wypoczywania w górach.