Wiele osób chce się uczyć języka polskiego

Agresja Rosji na Ukrainę trwa. Na razie nic nie wskazuje na to, że wojna może zmierzać ku końcowi. Z dnia na dzień przybywa też uchodźców w państwach sąsiadujących z Ukrainą. Najwięcej osób przybywa do Polski. Ich liczba przekroczyła już prawdopodobnie dwa miliony.

Pierwsze dni po napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada były chaotyczne. Nie wiadomo było, jaka będzie skala ataku i ruchu migracyjnego, największego od czasów II wojny światowej.

Obecnie żyjemy w nowej rzeczywistości już niemal przez miesiąc i podejmowane są systemowe narzędzia, mające uregulować niesioną uchodźcom pomoc.

Wiele dzieci trafiło do polskich szkół. Nieznajomość języka jest jednak barierą w kontaktach międzyludzkich. To przede wszystkim problem dla dorosłych, którzy nie uczą się tak szybko jak dzieci i młodzież.

Z myślą o wszystkich uchodźcach wprowadzane są programy nauki języka polskiego w stopniu podstawowym, tak, aby mogli się porozumiewać w sytuacjach życia codziennego.

Nauka języka polskiego w powiecie wodzisławskim

W Rydułtowach, podobnie jak w innych miastach powiatu wodzisławskiego podejmowanych jest wiele inicjatyw, które mają nowo przybyłych gości „wdrożyć” do normalnego trybu życia, na takim poziomie, jak jest to możliwe w obecnej, ekstremalnej sytuacji.

Jednym z podstawowych założeń programu integrowania uchodźców z lokalnymi społecznościami jest zaproponowanie im nauki języka polskiego.

Chętnych osób jest bardzo dużo, w związku z tym w kolejnych miastach uruchamia się miejsca, w których taka nauka może być prowadzona.

W Wodzisławiu kursy prowadzi Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Zainteresowanie przerosło jednak możliwości ośrodka, w związku z tym w innych miastach, w tym w Rydułtowach, postanowiono także uruchomić program edukacyjny dla uchodźców.

Stało się to możliwe dzięki współpracy władz miasta z parafią św. Jerzego. Pierwsze zajęcia odbędą się już 22 lutego br. w Oratorium Św. Jerzego.

Cały czas poszukiwani są nauczyciele języka polskiego chcący udzielać lekcji na zasadzie wolontariatu.