W rybnickim okręgu wyborczym Jarosław Kaczyński, wraz z władzami swojej partii, podjął niespodziewaną decyzję o pominięciu dwóch uznanych polityków na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Obydwa te osoby były posłami z dużym doświadczeniem. Następnie obaj zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Tego typu kwestie powinny być kierowane do odpowiednich osób. To jest sprawa, która dotyczy wewnętrznego działania komitetu politycznego – tak na początku września 2023 roku odparł Bolesław Piecha, znajdujący się na czele struktur partyjnych PiS w Rybniku, na pytania dziennikarzy. Pytania te zostały zadane w jego biurze poselskim i dotyczyły nieoczekiwanej decyzji o niewłączeniu do listy wyborczej obecnego posła oraz byłego wiceministra. Żadna osoba z Prawa i Sprawiedliwości nie udzieliła oficjalnego komentarza na temat tej niecodziennej sytuacji, w której dodatkowo nie udzielono poparcia jego żonie, pełniącej obowiązki senatora.

Zagadka została rozwikłana trzy miesiące później. Jak już wcześniej informowaliśmy, w czwartek 7 grudnia, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, Adam G., został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Było to kolejne takie wydarzenie w rybnickich strukturach tej partii.