Daj się zauważyć na drodze!

Już w najbliższą sobotę, 18 września 2021 r., w Rydułtowach odbędzie się szczególne wydarzenie o charakterze kulturalno-edukacyjnym i charytatywnym – „Blaskowisko”. Jak nietrudno się  domyślić, akcja ta ma promować bezpieczeństwo na drogach, szczególnie podczas zbliżającego się okresu jesienno-zimowego, kiedy szybciej się ściemnia i aura nie sprzyja koncentracji.

W takich warunkach pogodowych można nie być wystarczająco widocznym na drodze. Jeśli wyobrazimy sobie szybko zapadający zmierzch i noc, opady deszczu i śniegu, wichury – powinniśmy od razu pomyśleć o tym, żeby być łatwiej widocznym na drodze.

Aby uzyskać taki efekt, który może mieć bardzo duże znaczenie i uratować pieszym życie lub zdrowie – nie trzeba wielkich nakładów. Są one wręcz symboliczne i „wiążą” się z zakupem tak prostego i taniego gadżetu, jakim jest odblask, który można umieścić np. na plecaku szkolnym, torebce, kurtce i innych elementach garderoby.

Tak niewielka inwestycja może uratować życie!

Promocja bezpieczeństwa na drogach

Rydułtowskie Blaskowisko zainicjowano w związku z tragicznym zdarzeniem z jesieni ubiegłego roku. W październiku 2020 r., w wypadku drogowym zginęła kobieta, która znajdowała się na przejściu dla pieszych. To tragiczne zdarzenie wstrząsnęło społecznością Rydułtów.

Postanowiono, że wobec tego dramatu nie można przejść obojętnie i ta „niepotrzebna” śmierć nie może zostać zapomniana. Blaskowisko ma na celu zapobiegnięcie podobnym wypadkom i zebranie środków na zakup jak największej liczby odblasków, które następnie zostaną rozdane dzieciom, młodzieży i seniorom.

W sobotę na stadionie miejskim odbędzie się także ogólnopolska akcja Motoserce. W jej ramach również przewidziano rozdawanie odblasków. Odbędzie się też ich testowanie w Odblaskowni, które to doświadczenie unaoczni jak istotną rolę mogą pełnić w walce o większe bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Główną atrakcją będzie parada motocyklowa, odbędą się też koncerty muzyczne, wykłady dotyczące bezpieczeństwa na drogach, pokaz ratownictwa medycznego i niezwykle istotna akcja – honorowego oddawania krwi.