Festiwal w pałacu

W ostatnim tygodniu wakacji, 22 sierpnia, w Rzuchowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – będzie to Festiwal Żywiołów. Impreza będzie miała miejsce w tutejszym pałacu. Organizatorem festiwalu jest Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, opiekująca się na co dzień pałacem.

Zgodnie z nazwą festiwalu – jego program będzie się wiązał właśnie z żywiołami: ognia, wody, powietrza i ziemi. Żywioły są podstawowymi pierwiastkami, które tworzą nasz świat, nie tylko w warstwie materialnej, ale również kulturowej. Żywioły od zawsze pasjonowały myślicieli i artystów. Tak jest i dzisiaj, niezależnie od rozwoju technologii – żywioły pobudzają naszą wyobraźnię i współtworzą przestrzeń myśli, odczuć i uczuć.

Mają w sobie moc – rzeczywistą i symboliczną, która potrafi zainspirować ludzi w różnym wieku – stąd również program Festiwalu Żywiołów w Rzuchowie przygotowano z myślą o odbiorcach starszych, jak i młodszych. 22 sierpnia, na terenie pałacowym, można będzie aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach łączących naukę i sztukę.

Program festiwalu

Festiwal rozpocznie się o godzinie 15:00. Na tę godzinę przewidziano warsztaty, które zostaną przygotowane i poprowadzone przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się m.in. z programem „Sekretne życie wulkanów”, będą też mogli „Oswoić żywioły” i stworzyć Ekobreloczki.

Festiwal Żywiołów to również ciekawe wystawy – „Zaklęte w drewnie”, „Barwy węgla” oraz „Natura w obiektywie”. W programie także pokazy popularnonaukowe Uniwersytetu Śląskiego, ULKA – latające laboratorium UŚ, pokazy strażackie, poprowadzone przez OSP Rzuchów, spektakl Teatru Lalek Marka Żyły – „Żywiołuch” i na zakończenie – „Czereśnie” – koncert dla dzieci… w wieku różnym.