Udana edycja święta powiatu

W dniu 26 czerwca, czyli u progu wakacji, odbył się kolejny, czwarty już Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego. W jego trakcie miały okazję zaprezentować się wszystkie instytucje działające na niwie kulturalnej w miejscowościach powiatu wodzisławskiego.

W Wodzisławiu nie mogło zabraknąć również instytucji reprezentujących aktywne życie kulturalne w Rydułtowach.

Zaprezentowali się przedstawiciele Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rydułtowach.

Było to prawdziwie radosne i kolorowe święto powiatu, które dobitnie pokazało, że życie kulturalne w regionie wodzisławskim z pewnością nie „znikło” i nie poniosło również większych strat związanych z trudnymi dwoma latami, kiedy wszyscy musieliśmy się mierzyć z konsekwencji wprowadzenia stanu epidemii.

Środowiska kulturalne mogły ucierpieć w sposób szczególny, jednak dzięki motywacji i dużej aktywności oraz zaangażowaniu wielu osób ten czarny scenariusz się nie spełnił i w ostatnich miesiącach z jeszcze większą dynamiką przystąpiono do pracy na rzecz rozwoju kultury, w tym również lokalnej.

Kilkadziesiąt zespołów, klubów i stowarzyszeń

W Festiwalu Kultury Powiatu Wodzisławskiego wystąpiło łącznie kilkaset osób – w różnym wieku, reprezentujących szereg podmiotów związanych z kulturą – w tym: stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich itp.

Ciekawe są statystyki dotyczące wieku uczestników. Reprezentowane były wszystkie pokolenia. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie cztery lata, najstarszy – osiemdziesiąt.

Wszyscy doskonale się bawili – zarówno uczestnicy, jak i publiczność.

Program był wyjątkowo różnorodny, barwny i atrakcyjny. Wystarczy powiedzieć, że można było skosztować specjałów wodzisławskiej kuchni, w tym cieszącego się coraz większym uznaniem lokalnego piwa, którego receptura sięga XVII wieku.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla młodszych i starszych, w tym zabawy dla dzieci, pokazy twórców ludowych i innych artystów, działających aktywnie na rzecz kultury tej części Śląska.

Wodzisław gościł również przedstawicieli powiatów z Łotwy i z Niemiec, z którymi współpracuje.

Następna edycja festiwalu – już za rok.