Strefa relaksacyjna w środku miasta
Rydułtowy, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, posiadają własną tężnię. Rydułtowska tężnia znajduje się w miejscu szczególnym – przy stawie Machnikowiec. To atrakcyjna strefa relaksacyjna w środku miasta – w miejscu, które kiedyś było składowiskiem odpadów tutejszej kopalni. Cały teren jest świetnym przykładem na to, jak udanie przeprowadzić rekultywację.
Tężnia w Rydułtowach działa już niemal od roku i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, którzy niemal zawsze udają się nad Machnikowiec i tym samym – do tężni.
Rydułtowian mogła zdziwić ostatnia informacja o zamknięciu tężni, ale jest to jedynie krótka przerwa konserwacyjna i już jutro od godzin popołudniowych można będzie na nowo cieszyć się z wyjątkowego klimatu, jaki daje tężnia.
Wypoczynek i zdrowie
Mieszkańcy miast nie zawsze mają czas na to, aby móc skorzystać z dobrodziejstw uzdrowisk. Nie oznacza to jednak, że nie mogą zrelaksować się i podreperować swoją kondycję nawet w środku tygodnia, po intensywnym dniu pracy, czy podczas krótkiego urlopu.
W wielu miastach w Polsce, również na Śląsku, powstaje coraz więcej miejsc sprzyjających zdrowemu wypoczynkowi. Takim miejscem jest teren wokół stawu Machnikowiec. Tężnia sprzyja spokojnemu relaksowi, z którego warto korzystać, niezależnie od wieku. Inhalacja solankowa wpływa pozytywnie przede wszystkim na układ oddechowy, ale także na kondycję całego organizmu.
Tężnie solankowe przeżywają obecnie renesans, co ma związek z większym zainteresowaniem naturalnymi metodami wspierania układu odpornościowego i tym samym – zdrowia. Historia inhalacji solankowych w Polsce jest bardzo długa, sięga nawet kilkuset lat. Najstarsze „ślady” użytkowania solanki znaleziono w okolicach Inowrocławia.
Do solanki jako metody leczniczej powrócono w XIX w., kiedy w całej Europie intensywnie rozwijały się uzdrowiska. Teraz przyszedł czas na to, aby z dobrodziejstw solanki można było korzystać na co dzień i w różnych miejscach.