Do czego zobowiązuje uchwała antysmogowa?

Nadeszła jesień, a to oznacza, że właśnie rozpoczyna się nowy sezon grzewczy. W związku z tym warto też przypomnieć o zapisach „Śląskiej uchwały antysmogowej”, która m.in. obliguje różne podmioty do wymiany pieców starszego typu na nowsze.

Uchwała obowiązuje od września 2017 roku i dotyczy miejscowości na terenie województwa śląskiego, a konkretnie podmiotów, które nadal używają pieców, kotłów oraz kominków.

Uchwała w tym kontekście wymienia: mieszkańców województwa śląskiego, osoby, które prowadzą na terenie tego województwa działalność gospodarczą ( w tym przypadku uchwała mówi o mocy kotłów do jednego MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Osoby i podmioty wymienione w uchwale są zobligowane do nieużywania wilgotnego drewna, węgla brunatnego, a także tzw. flotu, czyli mułów oraz flotokoncentratów węgla.

Termin wymiany pieca, kotła czy kominka nie jest określony za pomocą konkretnej daty. Zależy od daty produkcji wyżej wymienionych urządzeń i liczony jest od dnia, w którym zaczęła obowiązywać uchwała, czyli od 1 września 2017 r.

Wsparcie finansowe dla osób zobligowanych do wymiany pieca

Wymiana urządzenia grzewczego, takiego jak kocioł czy piec, nie dla wszystkich jest łatwe – głównie ze względów finansowych. Dzięki programowi „Czystsze Powietrze” można uzyskać dofinansowanie.

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania w ramach tego programu można uzyskać w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym, który znajduje się w Rydułtowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Osoby zainteresowane możliwością skorzystania ze środków oferowanych w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą tam również uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku.

Warto również zasięgnąć informacji na temat Programu Ograniczania Emisji dla Miasta Rydułtowy. Informacji udziela Urząd Miasta Rydułtowy. W chwili obecnej prowadzony jest dodatkowy nabór wniosków w ramach tego programu.