Dnia dzisiejszego, Kościół katolicki honoruje pamięć Antoniego z Padwy, uznawanego za świętego, kapłana oraz doktora Kościoła. Jest to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla Rybnika. Święty Antoni, nazywany również „Antoniczkiem”, jest bowiem patronem tego miasta, a także lokalnej parafii i bazyliki. Organizowane są specjalne eventy w związku z tym świętem.

W dniu dzisiejszym, o godzinie 12:00, w Bazylice św. Antoniego zostanie odprawione nabożeństwo eucharystyczne na intencję parafian i mieszkańców miasta Rybnik. Natomiast w najbliższą niedzielę odbędzie się odpust parafialny na cześć patrona. Suma odpustowa rozpocznie się o godzinie 11:00 pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Antoniego.

Po zakończeniu mszy odpustowej, tradycyjnie rozpocznie się procesja ulicami miasta z figurą św. Antoniego na czele. Spodziewać można się tłumów wiernych przemierzających ulice miasta, m.in. ul. Kościuszki oraz Chrobrego, a następnie przechodzących przez rynek i deptak. W procesji nie zabraknie charakterystycznych białych lilii, a także dzieci ubranych w stroje zakonne.